Schedule - Winnipeg Comiccon

Schedule

Filters

  • Category
    • All
    • Action
    • Comedy
    • Screening
    • Tabletop Games
    • Music
    • Fantasy
    • Family
    • Comic Books
    • Drama
    • Contest
    • Photo Ops Team Up
    • Special Event
    • Science-Fiction
    • Performance
    • Celebrity on stage
    • Panel
    • Sports
    • Video Games
    • Geek Comedy
    • Anime
    • Horror
    • Literature
    • Photo Ops
    • Autographs
    • Workshop
    • Voice Acting & Motion Capture
    • Costuming & Cosplay
    • Film & Television
    • Geek Culture
    • Table Top Games
Friday
Saturday
Sunday

Friday

17:00

Friday 17:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Charles Martinet

19:00

Friday 19:00  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Masquerade Boot Camp

Friday 19:00  -  Demo Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Underworld LARP Winnipeg Demo

Saturday

10:00

Saturday 10:00  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Table Top Freeplay, courtesy of Game-itoba

10:30

Saturday 10:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

One Galaxy, One Goal – Costuming through the Star Wars Galaxy

Saturday 10:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Charles Martinet

Saturday 10:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John Barrowman

Saturday 10:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Matthew Lewis

Saturday 10:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Lea Thompson

11:00

Saturday 11:00  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

Incantatem: Preview of Platform 9 3/4

Saturday 11:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John DiMaggio

Saturday 11:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Garrett Wang

11:30

Saturday 11:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Glyph Magic 101: An Owl House Character Q&A

Saturday 11:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Ruth Connell

12:00

Saturday 12:00  -  Demo Area (Exhibition Hall - Third Floor)

River City Jedi Demo

12:10

Saturday 12:10  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Bruce Campbell

12:25

Saturday 12:25  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Bruce Campbell and Kevin McDonald (Sky High – TeamUp)

12:30

Saturday 12:30  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Kevin McDonald

Saturday 12:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

You, Me and YTV: How Canadian 90s Television Changed the World

Saturday 12:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Bruce Campbell

13:00

Saturday 13:00  -  Hall D: Main Events (South Building - Third Floor)

John Barrowman on stage

Saturday 13:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Kevin McDonald

Saturday 13:00  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Rhino Hero – Teach and Play

Saturday 13:00  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Garrett Wang

13:15

Saturday 13:15  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Garrett Wang

13:30

Saturday 13:30  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Ruth Connell

Saturday 13:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Twitch Winnipeg: Intro to Streaming 101

Saturday 13:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Charles Martinet

Saturday 13:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Lea Thompson

13:45

Saturday 13:45  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

Making A Joke into A Web Series, with the Creator of DJ Burnt Bannock

Saturday 13:45  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Ruth Connell

14:00

Saturday 14:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John DiMaggio

Saturday 14:00  -  Demo Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Underworld LARP Winnipeg Demo

14:20

Saturday 14:20  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with John Barrowman (In cosplay)

14:30

Saturday 14:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

How to Write a Novel in 30 Days

Saturday 14:30  -  Hall D: Main Events (South Building - Third Floor)

Bruce Campbell on stage

Saturday 14:30  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Happy Salmon – Teach and Play

14:45

Saturday 14:45  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John Barrowman

Saturday 14:45  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Matthew Lewis

15:00

Saturday 15:00  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

Now, More Than Ever: Indigenous Comics With Henry Barajas and David Robertson.

15:30

Saturday 15:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Hell In the Cell, The Reel Debaters Battle Royale

Saturday 15:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Bruce Campbell

Saturday 15:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Charles Martinet

Saturday 15:30  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Cartographers – Teach and Play

16:00

Saturday 16:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Ruth Connell

Saturday 16:00  -  Demo Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Peg City Power Rangers Demo

16:10

Saturday 16:10  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Matthew Lewis

16:15

Saturday 16:15  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

Garrett Wang on stage

16:30

Saturday 16:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Learn To Build Like a Lego Master

Saturday 16:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John DiMaggio

Saturday 16:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Kevin McDonald

Saturday 16:30  -  Hall D: Main Events (South Building - Third Floor)

Lea Thompson on stage

17:00

Saturday 17:00  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with John Barrowman

Saturday 17:00  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Taco Cat Goat Cheese Pizza – Teach and Play

17:15

Saturday 17:15  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Matthew Lewis

Saturday 17:15  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Garrett Wang

17:30

Saturday 17:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

501st Legion: Bad Guys of Star Wars!

Saturday 17:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John Barrowman

17:50

Saturday 17:50  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Lea Thompson

18:00

Saturday 18:00  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

Screening of “Army of Darkness” with intro by Bruce Campbell (PG-13)

Saturday 18:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Lea Thompson

18:30

Saturday 18:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

The Impact Of 2SLGBTQIA+ Characters in Comics and How They Are Changing

19:00

Saturday 19:00  -  Hall D: Main Events (South Building - Third Floor)

The Masquerade (Costume Contest)

Saturday 19:00  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Fluxx – Teach and Play

19:30

Saturday 19:30  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

There is no Easy Mode: Video Game Trivia

Sunday

10:30

Sunday 10:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Matthew Lewis

11:00

Sunday 11:00  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Kevin McDonald

Sunday 11:00  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Bruce Campbell and Kevin McDonald (Sky High TeamUp)

Sunday 11:00  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

The New Space Race

Sunday 11:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Charles Martinet

Sunday 11:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John Barrowman

Sunday 11:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John DiMaggio

Sunday 11:00  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Table Top Freeplay, courtesy of Game-itoba

Sunday 11:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Garrett Wang

11:10

Sunday 11:10  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Bruce Campbell

11:30

Sunday 11:30  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

Ruth Connell on stage

12:00

Sunday 12:00  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Mental Health and Comics

Sunday 12:00  -  Hall D: Main Events (South Building - Third Floor)

Kevin McDonald on stage

Sunday 12:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Bruce Campbell

Sunday 12:00  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Happy Salmon – Teach and Play

Sunday 12:00  -  Demo Area (Exhibition Hall - Third Floor)

River City Jedi Demo

12:10

Sunday 12:10  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with John Barrowman

12:40

Sunday 12:40  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Matthew Lewis

12:45

Sunday 12:45  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

John DiMaggio on stage

13:00

Sunday 13:00  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

The Women of Star Wars: Costuming through the Galaxy

Sunday 13:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Charles Martinet

Sunday 13:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John Barrowman

Sunday 13:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Kevin McDonald

Sunday 13:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Ruth Connell

13:10

Sunday 13:10  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Garrett Wang

13:30

Sunday 13:30  -  Hall D: Main Events (South Building - Third Floor)

Matthew Lewis on stage

Sunday 13:30  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Cartographers – Teach and Play

Sunday 13:30  -  Demo Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Underworld LARP Winnipeg Demo

Sunday 13:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Garrett Wang

13:45

Sunday 13:45  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John DiMaggio

14:00

Sunday 14:00  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

The Masquerade Awards

Sunday 14:00  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Extra Life: Playing Games to Heal Kids

14:10

Sunday 14:10  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with John Barrowman (in Cosplay)

14:30

Sunday 14:30  -  Photo ops booth (Exhibition Hall - Third Floor)

Photo ops with Ruth Connell

Sunday 14:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Matthew Lewis

14:45

Sunday 14:45  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Ruth Connell

15:00

Sunday 15:00  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

How to Brutally Edit Your Novel Draft

Sunday 15:00  -  Hall D: Main Events (South Building - Third Floor)

Charles Martinet on stage

Sunday 15:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Bruce Campbell

Sunday 15:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with John Barrowman

Sunday 15:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Kevin McDonald

Sunday 15:00  -  2E: Board Game Lounge (Second Floor - North Building)

Wavelength – Teach and Play

15:15

Sunday 15:15  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Heavy Metal Magazine and Virus Comics: The Winnipeg Creators

15:30

Sunday 15:30  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Garrett Wang

16:00

Sunday 16:00  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

The Dark Empire

Sunday 16:00  -  Autograph Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Autographs with Charles Martinet

Sunday 16:00  -  Demo Area (Exhibition Hall - Third Floor)

Peg City Power Rangers Demo

16:30

Sunday 16:30  -  Presentation Theatre (Second Floor - North Building)

Comics and Collaboration: How Team Work Makes the Dream Work

17:00

Sunday 17:00  -  2F: Panel Room (Second Floor - North Building)

Come Hang with The Dream SMP! A Character Q&A